Opis
Dydaktyka akademicka w uniwersytecie katolickim, t. 5
Analizując niniejszą publikację wskazać należy odwagę Autorów, którzy nie wahali się wyrazić przekonania o konieczności formacji sumienia nauczycielskiego, a odpowiedzialność wskazali jako główny czynnik tej formacji. Tym samym przypomnieli, iż odpowiedzialność wiążąc się z godnością osobową, osobowościową i zawodową skutkuje racjonalnością postępowania, z postępowaniem mądrym wymagającym rozumnego oglądu rzeczywistości pedagogicznej, a więc analizy przyczyn i skutków w perspektywie aksjologicznej i etycznej. (…) Recenzowana publikacja jest niezwykle ważnym głosem w polskiej przestrzeni pedagogicznej, upominającym się o przywrócenie zarówno samemu zawodowi nauczycielskiemu, jak i procesowi pedeutologii rysu odpowiedzialności. Spojrzenie na odpowiedzialność z perspektywy aksjologii i personalizmu jest niewątpliwą podpowiedzią dla tych wszystkich, którzy intuicyjnie cenią odpowiedzialność, gdzie szukać teoretycznej podbudowy do głębszej refleksji nad nią.







